Co z tym człowiekiem

"Co z tym człowiekiem" opowiada o czasie wchodzenia w okres pełnoletniości. Świat tytułowego "człowieka" kształtowany jest pod wpływem bodźców zewnętrznych, co jest bezpośrednią przyczyna jego utraty panowania nad swoim życiem. To system zaczyna nim sterować. "Człowiek" od narodzin jest kształtowany do tego, aby stać się częścią systemu, który w końcu pozbawi go ludzkiego oblicza. Spektakl odnosi się również do manipulacji, jaką stosuje się wobec drugiego człowieka, szczególnie tego młodego.

Scenariusz: Tekst scenariusza powstał w oparciu o teksty własne, ale także inspiracje utworami Bursy, Różewicza, Herberta, Słowackiego, i in.
Reżyseria: Michał Krzywaźnia
Muzyka: kompozycje własne, chorał Stabat Mater
Premiera: luty 2008 r.
Obsada: Paulina Nijak, Anna Weryszko, Kamila Lubośna, Olimpia Szkoda, Estera Szaja, Michał Rączkowski, Jacek Grzelak.
Czas: ok. 35 min

Osiągnięcia:

  • I miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "ATENA" (15. - 17. maja 2008r.) w Pułtusku - za pracę zespołową, prostotę, siłę wyrazu i odwagę.
  • Nagroda Aktorska dla Estery Szaji na VI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "ATENA" (15. - 17. maja 2008r.) w Pułtusku - za największą osobowość aktorską Festiwalu.
  • Tytuł LAUREATA 2008. roku na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich (18. czerwca 2008r.) w Świdwinie
  • Wyróżnienie na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dionizje 2008 (13. września 2008r.) w Ciechanowie
  • Wyróżnienie na Spotkaniach Młodego Teatru "Krzykowisko"(27. lutego - 01. marca 2008r.) w Maszewie
  • Nagroda Aktorska dla Estery Szaji na Spotkaniach Młodego Teatru "Krzykowisko"(27. lutego - 01. marca 2008r.) w Maszewie

Puzzle

"Puzzle" opowiadają o układance, jaką jest życie każdego z nas. O drobnych elementach, które wpływają na jedną, ogromną i zadziwiającą całość. Pokazujemy, że to co od wieków wydaje się poukładane, wcale tekim nie jest i zachęcamy do spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy. Cała ta zabawa odbywa się w absurdalnej rzeczywistości, pełnej niespodzianek i zwrotów akcji. Pragniemy przez to zmierzyć się z nowym typem teatru, ale także stawić czoło stereotypowemu patrzeniu na świat.

Scenariusz: Tekst scenariusza powstał w oparciu o wiersze znalezione w internecie, teksty piosenek, Biblię, napisy zawarte na przedmiotach codziennego użytku oraz o własne teksty.
Reżyseria: Michał Krzywaźnia
Muzyka: Earl Hines & His Orchestra (Rosetta)
Premiera: czerwiec 2009r.
Obsada: Anna Weryszko, Olimpia Szkoda, Michał Rączkowski, Jacek Grzelak.
Czas: ok. 40 min.

Osiągnięcia:

  • I miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich "ATENA" (8. i 9. maja 2009r.) w Pułtusku
  • Trzy nagrody jurorskie: od Pani Barbary Lauks, Pani Jadwigi Sącińskiej oraz Pana Andrzeja Hibnera na XV Spotkaniach Małych Teatrów "Słodkobłękity" (25. i 26. września 2009r.) w Zgierzu
  • Złota Igła na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych "Igła 2009" (1.-4. października 2009r.) w Ostrołęce
  • Wyróżnienie na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO-CONTRA (9.-11. października 2009r.) w Szczecinie
  • Nagroda Głowna na XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko 2009 (16.-18. października 2009r.) w Gdańsku
  • Gdańskie Stypendium Teatralne(za najlepszą reżyserię) dla Michała Krzywaźni na XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko 2009 (16.-18. października 2009r.) w Gdańsku
  • Nagroda Wójta Gminy Stepnica pana Andrzeja Wyganowskiego za promocję gminy
  • (28. listopada 2009r.) w Stepnicy :)
  • I Nagroda na II Ogólnopolskich Spotkaniach Młodego Teatru KRZYKOWISKO
  • (05.-07. marca 2010r.) w Maszewie
  • I Nagroda na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych GALIMATIAS
  • (28.-29. maja 2010r.) w Teresinie
  • Kwalifikacja na 40. Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA w Świnoujściu
  • (30. maja 2010r.) pokaz w Szczecinie
  • I Nagroda na VI Podkarpackich Prezentacjach Teatrów Poszukujących o Nagrodę Imienia Tadeusza M. Kantora (11.-13. czerwca 2010r.) w Wielopolu Skrzyńskim
  • I Miejsce na IV Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT 2010
  • (11.-13. czerwca 2010r.) w Szczecinie
  • Nagroda Instruktorska na IV Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym
  • SOFFT 2010 (11.-13. czerwca 2010r.) w Szczecinie

Recenzje:

  • Pismo "Teatr", Katarzyna Rączka
    "W spektaklu "Puzzle" nurtujące młodych ludzi tematy potraktowano w zupełnie inny sposób - lekko, z ironicznym, a nawet absurdalnym dystansem. Tym bardziej jest to ciekawe, że młode zespoły, które sięgają do stylistyki absurdu, z reguły nie wychodzą z takiej potyczki zwycięsko. Tutaj się udało."
  • Internetowy Magazyn Teatralny "Teatralia", Dominika Skwiercz
    "Cała czwórka ubrana jest na czarno, dzięki czemu można skupić się na ich ruchach, gestach i mimice. A te w wykonaniu młodych ludzi naprawdę zaskakują. Bardzo pozytywnie. Samą twarzą potrafią wyrazić wiele emocji. Jasny przekaz i umiejętnie dobrane miny to ich recepta na rozbawienie publiczności, ale też skłonienie do refleksji."
  • Kolektyw Sztuki "Mudzaba.pl", Weronika Gołębiowska
    "Każda kolejna scena wnosi coś nowego, odsłania kolejny element rzeczywistości, pokazuje nowe grupy ludzi w różnym wieku, różnej płci, różnej orientacji seksualnej. Pokazuje różne sytuacje życiowe, w którą uwikłani są różni bohaterowie."

Transakcja

Historia 4 postaci zawieszonych w próżni, która determinuje ich do absurdalnych poszukiwań oryginalnego sposobu wyrazu swojej sztuki. Postacie podróżują przez świat własnej wyobraźni. Spektakl opowiada również o wysiłku jaki twórca musi wykrzesać z wnętrza, aby stworzyć coś prawdziwego i poruszającego. Postacie chcą  zachwycić i zadowolić wszystkich, a w szczególności samych siebie. Okazuje się to jednak niemożliwe. Jest to również opowieść o próbie odnalezienie się człowieka w chaosie świata popkultury. Spektakl stawia pytanie czy powielanie schematów jest jedynym sposobem na przyciągnięcie uwagi?

Scenariusz: Tekst scenariusza jest inspirowany tekstem Grzegorza Reszki "Bolero opus 13".
Reżyseria: Michał Krzywaźnia
Muzyka: M. Ravel "Bolero"
Premiera: Gdańsk, 24 października 2010r. na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich WINDOWISKO 2010
Obsada: Elżbieta Dziedzic, Olimpia Szkoda, Jacek Grzelak, Michał Rączkowski
Czas: ok. 45 min.

RTG - Roland Topor Games

Spektakl Roland Topor Games jest artystyczną wariacją na temat twórczości francuskiego pisarza Rolanda Topora, znanego z szokującej groteski, makabreski i czarnego humoru. RTG zaprasza do szaleńczej gry toczącej się w surrealnym świecie nonsensów. Miejscu gdzie konwenanse, tabu znikają, uwalniając tym samym niepohamowaną wyobraźnię, która zostaje wyprowadzona na manowce. Jednakże ten dziwny, nierealny i makabryczny obraz, umieszczony gdzieś poza normalnością, paradoksalnie porusza tematy jak najbardziej istniejące w świecie rzeczywistym. Bo czym tak naprawdę jest normalność? Jakimi wskaźnikami można ją zmierzyć i czy w ogóle zmierzyć się da? A jeśli owe istnieją, to czy są sprawiedliwe i adekwatne dla każdego człowieka. Sesja RTG wprawia w ruch toporową karuzelę, której wariacki wir wciąga w zniekształcone ramy codzienności.

Scenariusz: Na podstawie tekstów i grafik Rolanda Topora
Reżyseria: Michał Krzywaźnia
Muzyka: Michał Wojtarowicz
Obsada: Kinga Binkowska, Ewa Borawska, Elżbieta Dziedzic / Karolina Sabat, Jacek Grzelak, Michał Wojtarowicz